SLIM FORMULA               
TRIMEX WMS  
Dodatkowe produkty  
  Nopalin  
  Citrimax & Chromium  
  AC Zymes  
  Chromium Max  
Maksymalny efekt  
Dieta  
  zgodna z grupą krwi  
  rozdzielna  
Typy budowy ciała  
Oczyszczanie  
Ocean 21
Liquid Chlorophyll
Pure Yucca
ParaProteX
Detox Patch - plastry
Stres a odchudzanie  
Rhodiolin
Stress Management
Miażdżyca a odchudzanie  
Cukrzyca a odchudzanie  
Pomoc w trawieniu  
  Digestive Enzymes  
  Meal Time  
   


      Chelaty, chelacja, 
      suplementy chelatowane -
                               o co tu chodzi ?

           Substancje chelacyjne odznaczają się zdolnością do chemicznego wiązania się (z greckiego: chele – szpon, szczypce kraba,) z metalami i minerałami w przyrodzie oraz w naszym organizmie. Substancja taka otacza jon danego minerału czy metalu i usuwa go z organizmu w moczu lub kale.
 Aminokwas o nazwie EDTA jest efektywną i szeroko badaną substancją chelacyjną. Metoda chelacji opracowana przez laureata Nagrody Nobla (1913 r.) Alfreda Wernera, francusko-szwajcarskiego chemika, dotyczącej wiązania metali przez organiczne cząsteczki,  stała się podstawą współczesnego chemicznego rozwiązania metody chelacji. 
Metodę chelacji z użyciem EDTA po raz pierwszy zastosowano w medycynie w 1948 r. w Stanach Zjednoczonych u robotników z fabryki baterii, którzy ulegli zatruciu ołowiem. Wkrótce potem w amerykańskiej marynarce wojennej zaczęto poddawać chelacji marynarzy, którzy zatruli się ołowiem podczas malowania okrętów i budynków rządowych.
 Metoda chelacji jest dość droga polega ona na dostarczeniu organizmowi 10 kroplówek 1-2 razy w tygodniu.  Potrzebnych jest ok. 25 zabiegów. Co 2-3 lata terapię warto powtarzać. Jeden wlew kosztuje 200,00zł (całość kuracji ok.5000,00zł).Bezpiecznie zastosowano ją już u ponad pół miliona pacjentów. Lekarze wykonujący chelację u osób zatrutych ołowiem zauważyli, że u pacjentów, którzy cierpieli również na miażdżycę tętnic, chelacja spowodowała także poprawę stanu tętnic. 
W ostatnich latach terapia ta stała się dostępna także w formie doustnej, a dzięki temu jest znacznie tańsza. Dzięki suplementom chelatowanym organizm może być oczyszczany ze składników szkodliwych ( ołów, rtęć i inne toksyny).
        Chelator "oddaje i zabiera" .
Niezwykłą zdolność chelatowania - tworzenia związków z innymi substancjami - chelatorami
mają składniki mineralne, które między innymi dlatego są tak ważne dla organizmu. 

       Niektóre substancje biologiczne tylko w takiej postaci występują w przyrodzie i są przyswajane przez komórki, tkanki i narządy Twojego organizmu. Owe związki - chelatory - to dwufunkcyjne substancje chemiczne. Sama natura zna wiele takich związków. Należą do nich na przykład hemoglobina w naszej krwi oraz jej prawie identyczny w budowie roślinny chlorofil (często podaje się go podczas choroby czy chemioterapii, aby uzyskać dużo lepsze wyniki badań morfologii krwi). Ich dwufunkcyjność polega na tym, że "coś" mogą do komórek organizmu dostarczyć i "coś" mogą do siebie przyłączyć, a dalej zabrać z powrotem. 

Chemicy zauważyli pewną analogie pomiędzy budową cząsteczki hemoglobiny i chlorofilu. Cząsteczka hemoglobiny ma prawie taki sam kształt jak cząsteczka chlorofilu. Hemoglobina posiada w swoim centrum atom żelaza, natomiast chlorofil atom magnezu. Chlorofil zwany "krwią roślin", podobnie jak hemoglobina ma ogromną zdolność łączenia się z tlenem. Gdziekolwiek znajdzie się w Twoim organizmie, jako idealny chelator, zawsze ciągnie ze sobą tlen i zabiera niepotrzebne komórkom produkty przemiany materii.

          Dzięki obecności chelatów dostarczane są  substancje odżywcze, np. tlen, mikroelementy, witaminy i inne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, również dzięki nim odprowadzane są szkodliwe dla organizmu jony metali ciężkich, np. ołowiu, rtęci, kadmu, baru, arsenu, talu. Dla nich wiązek chelatowy jest idealnym nośnikiem. 
Chelaty mają również inne niebagatelne znaczenie - oczyszczają organizm w ten sposób, że dzięki nim zobojętniane są niektóre substancje toksyczne, chwytane i zabierane z organizmu. 
Chelaty posiada wiele roślin w tym Pure Yucca, Garlic Caps , Polinesian Noni, Nopalin i wiele innych. Znaczenie chelatów to również usunięte z organizmu tłuszcze, nadmiar cholesterolu, trójglicerydy. Obecność chelatów a szczególnie choliny, EPA, DHA czy inozytolu, skutecznie zmienia obecność szkodliwego choleterolu LDL i zamienia go na frakcje przyjazną dla organizmu HDL. Szczególną moc takiego działania posiada cholina, która wspomaga wytwarzanie acetylocholiny w organizmie i oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów choleterolu. Najwięcej choliny znajduje się w specjalnej leczniczej Triple Potency Lecithin - certyfikat międzynarodowy GMP i FDA. Również olej rybny z sardynek, łososia i makreli - Omega 3 posiada takie wspaniałe działanie, jak również leczy układ kostny i podagrę oczyszczając organizm z nadmiaru kryształków kwasu moczowego. 
Również naturalna witamina E czyli zestaw tokoferoli - Vitamin E, ma silne działanie chelatujące. Komórki nieustannie potrzebują związków chelatowych, by mogły w nich zachodzić prawidłowe reakcje. A zachodzi ich mnóstwo - w każdej komórce 100 000 enzymów bierze udział w ponad milionie reakcji biochemicznych na minutę. Komórek nie można jednak oszukać i np. w przypadku niedoboru jakiegoś składnika czy pierwiastka zastąpić go innym. Te składniki mineralne, które nie mają zdolności chelatowania (wiele multiwitamin i innych preparatów nie posiada form chelatowanych i są półsyntetykami) i pozostają w organizmie w postaci nieorganicznej, są na ogół szkodliwe lub tylko w niewielkim stopniu użyteczne.
 Składniki mineralne chelatowane przyswajają się nawet do 10 razy lepiej, niż porównywane ilości w mg czy mcg innych niechelatowanych minerałów.

 

top